Po pandémii COVID-19 sa globálna ekonomika zmenila a čaká nás ešte veľa zmien v budúcnosti

Tak ti chcem napísať niečo o tom, ako sa zmenila globálna ekonomika po tom, čo nás všetkých zaskočil ten strašný COVID. Veď si spomeň, aké to bolo. Jeden deň normálka, a zrazu lockdowny, zavreté obchody, fabriky, ľudia doma na home office. Teraz, keď už máme pandémiu aspoň trochu za sebou, sa môžeme pozrieť, čo to urobilo s ekonomikou vo svete. Prvým veľkým efektom bol prepad hospodárstva. Ekonomiky po celom svete padali do recesie, firmy krachovali, nezamestnanosť rástla. Veľa malých podnikov to nezvládlo, hlavne tie, čo nemali rezervy. Na druhej strane, veľké technologické firmy ako Amazon alebo Apple len rástli.

ekoomika lockdown

Ľudia sedeli doma, objednávali online a technológie sa stali ešte dôležitejšími. Ale vieš, čo bolo zaujímavé? Ako rýchlo sa ekonomiky začali zotavovať, keď sa situácia začala zlepšovať. A hoci to malo za následok veľké zadĺženie, podarilo sa tým udržať ekonomiky nad vodou. No a teraz máme infláciu. Ceny rastú, lebo zrazu je veľa peňazí v obehu a tovaru menej. Ľudia to cítia hlavne na cenách potravín a energií. No a čo medzinárodný obchod? Ten dostal riadnu ranu, hlavne kvôli narušeniu dodávateľských reťazcov. Pamätáš sa, ako sa zrazu nemohli dovážať komponenty z Ázie?

pandemia ekonomika

To viedlo k prehodnoteniu toho, kde a ako sa veci vyrábajú. Mnohé firmy začali zvažovať, či by nebolo lepšie vyrábať bližšie k domovu, aby sa vyhli podobným problémom v budúcnosti. Ďalšia veľká téma je práca z domu. Pandémia ukázala, že veľa vecí sa dá robiť aj bez toho, aby si človek musel ráno obliecť oblek a ísť do kancelárie. Myslím, že tento trend tu zostane. Firmy videli, že môžu ušetriť na prenájmoch kancelárií a zamestnanci zas oceňujú flexibilitu. Ale je tu aj druhá strana mince – ľudia sú sociálne izolovanejší a to môže mať dlhodobé dôsledky na ich duševné zdravie. A ako je to s cestovaním a turizmom? To bol jeden z najviac postihnutých sektorov. Ale teraz, keď už ľudia opäť cestujú, vidíme oživenie. Mnohé destinácie sa však stále spamätávajú a čaká ich ešte dlhá cesta k normálu.